Antny a satlity

instalace a udržba DVB-T, DVB-S

Potřebujete pomoc?
Kontaktujte nás!

Email: info@kpsystem.cz +420 604 215 868

Něco málo o pozemním vysílání

DVB-T

DVB-T je norma nebo spíše standard digitálního pozemního vysílání. Vysílání probíhá v určených frekvencích, díky nabalení více programu se nazývají multiplexi. Zásadní rozdíl oproti původnímu analogovému vysílání, jsou programy zkomprimovány (obvykle komprese MPEG2) a následně vysílány na přiděleném multiplexu.

Výhodou digitálního vysílání je lepší využití frekvenčního spektra, kde na jedné frekveci lze vysílat i několik programů na jednou, počet je závislí na datové velikosti jednotlivých programů obvykle se jedná o 5 programů.

Díky digitálnímu přenosu je možné k vysílání připojit i další funkce jako je EPG, hlasování, jednoduché hry.

Bohužel vysílání ve formátu DVB-T nejpozději k 31.12.2020 skončí. Jsou snahy posunout toto datum o rok, ale s největší pravděpodobností se to nepovede.

Co to znamená pro běžného uživatele?

Pokud nepřijmete televizní signál ze satelitu, IP TV nebo jiného poskytovatele budete muset zakoupit novou televizi, která nový formát bude podporovat. Případně se dostat zase do diskonfortu a pořídit setubox. Jaký bude přesný nový formát a použitý kodek ještě není jasné. S největší pravděpodobností se bude jednat o kodek H265.

Pozor tedy s nákupem nové televize v tuto chvíli. Přechod na DVB-T2 se blíží.

DVB-T2 + HEVC

Hlavním rozdílem a i důvodem přechodu na novou normu DVB-T2 není nic jiného, než že do datového toku pustíme více dat a tím je možné rozšířit nabídky programu v jednotlivých multiplexech, ale i kvalitu jednotlivých kanálů. Jako druhý důvod je udáváno opuštění pásem pro LTM internet.

Ale pozor není DVB-T2 jako DVB-T2 + HEVC. Zásadní rozdíl je ve způsobu použitého kodeku pro dekomprimaci obrazu klasický dekodér DVB-T2, který neumí dešifrovat HEVC není schopen zobrazit obraz. V praxi to znamená, že sice naladíte všechny programy v daném multiplexu, ale nebude se zobrazovat žádné video.

Proto si dejte pozor při nákupu nové televize norma DVB-T / DVB-T2 vám v novém vysílacím formátu nebude k ničemu. Pokud plánujete, nakup nové TV, rozhodně bychom Vám v teď doporučili počkat. Na trhu není v současné chvíli moc přístrojů, které nový typ televizního vysílání podporují.

Jestli myslíte na to, že pořídíte set top box tak na trhu není žádný, který zmíněné nové normy podporují a zatím není nikde od avízo jak bude set top box fungovat, jestli bude podporovat HbbTV.

Pro ty co nemají dnes HbbTV na svém televizoru, jde o to, že máte ke standartní televizní nabídce mnoho dalších funkcí. Nepleťte si funkce SMART TV a HbbTV jedná se o dvě rozdílné platformy. Zatím co SMART nabízí přesně definované aplikace, které nám výrobce dává jako bonus, HbbTV je funkce, které kombinuje vysokorychlostní internet a televizní vysílání a tuto službu podporují přímo poskytovatelé televizního programu. Většinou poskytují archív odvysílaných pořadů, detailní informace o vysílání a mnoho dalšího poskytované vylepšení se liší od poskytovatel.

Antény

Nezapomeňte na to, že anténa je hlavním prvkem televizního rozvodu. Kvalitní anténa zaručí dokonalost příjmu. Bez dobré antény a správné instalace, Vám žádný zesilovač nezaručí kvalitní a dobrý příjem. Je proto potřeba správně zvolit typ antény a nespoléhat na to že vše dohoníte zesilovačem.

Na co si dát hlavně pozor, při výběru pokojových antén je dobré se ujistit, že se nacházíte v místě, kde Vám tato anténa zaručí příjem. Pokud vybíráte anténu nekupujte ji v supermarketu každý prodavač vám nabídne to co maní skladem a určitě tu s nejlepším ziskem minimálně 30 dB a alespoň předzesilovač, zesilovač atd. Určitě bude nejlepší z nejlepších, bohužel neví, jak to u vás vypadá a hlavně je to vyškolený odborník na problematiku televizního příjmu.

Pokud si necháte anténu odborně instalovat s tím, že Vám technik nejprve změří signál kvalitu a vnitřních rozvodů a tím je schopen navrhnout optimální řešení přímo pro Vás. Řádově Vás to bude stát o trochu víc, ale jedná se o dlouhodobou investici, která Vám má zaručit kvalitu příjmu na dlouhou dobu.

Proč zesilovač?

Zesilovač by měl v televizním rozvodu fungovat pouze pro zesílení distribuce signálu do vzdálených míst a dlouhých tras, tak aby na konci byl zaručen dostatečný příjem.

Pro tuto funkci se používají linkové zesilovače, případně laditelné výstupy. Při použití je potřeba dbát na to, abyste signál nepřehltily. Není dobré mít slabí anebo příliš silný signál obojí je špatně.

Najdete nás Facebooku

Kde jsme